
1. Tytuł projektu: „Prace badawczo-rozwojowe nad innowacyjnymi autonomicznymi stanowiskami pomiaru jakości wody”
Projekt realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) dla priorytetu: FESL.01.00 Fundusze Europejskie na inteligentny rozwój, dla działania: FESL.01.02-Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach
Nazwa Beneficjenta: e-Gminy sp. z o.o.
Całkowity koszt projektu: 3 018 496,15 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 2 242 082,45 zł
Okres realizacji projektu: 01.04.2025 r. – 31.03.2027 r.
Celem projektu jest przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych, których efektem będzie opracowanie innowacyjnych autonomicznych stanowisk do pomiaru jakości wody w trybie ciągłym – w dwóch wariantach: stacjonarnym i mobilnym.
W ramach projektu zostaną przeprowadzone:
– badania przemysłowe nad technologiami autonomicznego pomiaru jakości wody,
– prace rozwojowe prowadzące do opracowania prototypów stacjonarnych i mobilnych stanowisk pomiarowych,
– testy i walidacja prototypów w warunkach rzeczywistych,
– przygotowanie dokumentacji technicznej nowych produktów
Projekt stanowi odpowiedź na wyzwania związane ze złym stanem wód w Polsce. Obecnie brakuje kompleksowych systemów do bieżącego monitoringu jakości wód. Dzięki realizacji projektu możliwe będzie szybkie wykrywanie zmian w jakości wody w rzekach, jeziorach i innych zbiornikach wodnych oraz podejmowanie natychmiastowych działań zapobiegających katastrofom ekologicznym.
Z efektów projektu będą mogły korzystać m.in.: Wody Polskie, Centra Zarządzania Kryzysowego, instytuty badawcze, uczelnie, przedsiębiorstwa wodociągowe i oczyszczalnie ścieków, właściciele stawów hodowlanych oraz inne podmioty wpływające na stan wód. Projekt przyczyni się do poprawy stanu środowiska wodnego w Polsce, co przyniesie korzyści całemu społeczeństwu.
2. e-Gminy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością realizuje projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 dla osi priorytetowej I Nowoczesna gospodarka dla działania 1.2. Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach „Prace badawczo-rozwojowe nad innowacyjnym EkoSłupkiem pozwalającym na kompleksowe pomiary zanieczyszczeń w środowisku naturalnym”.
Celem projektu jest stworzenie innowacyjnego na skalę światową EkoSłupka, bazującego na czujnikach elektro-gazowych o dużej dokładności pomiaru, dzięki czemu możliwe będzie wypuszczenie na rynek urządzenia mierzącego składniki zanieczyszczeń niskoemisyjnych występujących w powietrzu, które tworzą tak zwany smog.
Wartość projektu: 4 341 300,30 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 3 094 039,36 zł